Pravljica o Nežiki in njeni mamici Sonji je globoko čustvena in hkrati aktualno poučna pripoved o življenju na robu revščine, o premagovanju težav ter o moči skupnosti in ljubezni. Pravljica je bogata s simboliko in vrednotami, kot so ljubezen, prijateljstvo, solidarnost in upanje. Zaradi globine, sporočilnosti in mogočnega čustvenega naboja je primerna za mlade bralce, a tudi za marsikaterega odraslega.
1. Vsebina in tematika
Zgodba sledi življenju dveh osamljenih junakinj, ki se znajdeta v hudi stiski – Sonja, mati, je po tragični smrti moža obtičala v revščini, medtem ko njena hči Nežika trpi predvsem zaradi socialne izključenosti. Hiša, v kateri živita, je dotrajana, hrana je skromna, oblačila so vlažna, toda ljubezen med materjo in hčerko daje zgodbi upanje, da kljub vsemu nista sami. V šoli Nežika naleti na zbadljive sošolce, kar še poglobi njeno občutenje drugačnosti, izločenosti.
Prelomni trenutek zgodbe nastopi z naravno nesrečo, pred katero ni varen nihče, ki obrne dogajanje na glavo. Nesebična pomoč vaščanom v stiski je pomembna prelomnica za spremembo odnosov v skupnosti. Ta preobrat poudarja pomembnost solidarnosti, empatije in odpuščanja.
Pravljica nosi močno moralno sporočilo o tem, kako lahko dobrota in nesebična dejanja premagajo predsodke in prinesejo pozitivne spremembe v družbi. Prav tako poudarja, da se resnično bogastvo skriva v medsebojnih odnosih in ne v materialnih dobrinah.
Slog pisanja je tekoč in bogat z čustvi, kar omogoča bralcu globoko potopitev v zgodbo. Likom je preprosto slediti in se z njimi poistovetiti, kar je ključnega pomena za pravljico, namenjeno otrokom in mladostnikom.
2. Pomen likov
Osrednja lika sta Nežika in njena mamica Sonja. Njun odnos izžareva brezpogojno ljubezen in skrbnost. Mamica Sonja je osrednji steber zgodbe, njen trud za boljše življenje hčere in pripravljenost žrtvovati vse za njeno srečo pa sta ključna elementa zgodbe. Z njeno prizadevnostjo se vse skozi zgodbo zrcali tema boja za preživetje, vendar tudi globoka moč materinske ljubezni, ki pomaga premagati vse ovire.
Nežika je kljub težkemu življenju polna upanja. Njena želja po normalnem otroštvu, ki vključuje prijatelje, radostne trenutke in življenje brez izključevanja in medvrstniškega nasilja že v zgodnjih letih otroštva, je vsakdanji boj, s katerim se mnogi otroci po svetu srečujejo tudi dandanes, žal.
Tretji pomemben element zgodbe pa so vaščani, katerih odnos do mamice Sonje in Nežike je sprva hladen in kritičen, vendar se skozi zgodbo razvijejo v bolj solidaren in sprejemajoč krog, ko spoznajo moč ljubezni in empatije, ki ju mamica Sonja in Nežika prinašata v skupnost.
3. Simbolika
V pravljico so vpeti različni simboli, ki so bogati v večplastnosti pomenov. Hiška, v kateri živita Nežika in Sonja, je več kot le prostor za bivanje; predstavlja njuno notranje stanje. Dotrajana in hladna odraža materialno revščino, vendar je tudi prostor ljubezni, skupnosti in medsebojne pripadnosti. Drva, ki jih na koncu pripeljejo vaščani, postanejo simbol pomoči, solidarnosti in upanja, ki vedno najde pot, četudi skozi težke okoliščine.
Božič je kot čas čudežev in daril v zgodbi prikazan kot simbol ne le materialne, temveč predvsem čustvene in duhovne obdarjenosti. Nežikino pismo je hkrati izraz otroške naivnosti in upanja tako v čudež kot tudi v boljšo prihodnost. To ni le dan obdarovanja, ampak tudi dan, ko skupnost in posamezniki odkrijejo moč sočutja in medsebojne pomoči
4. Struktura in ritem
Zgodba se razvija v več fazah, ki spremljajo razpoloženje glavnih likov. Začne se z upanjem, ki kmalu preide v obup, vendar se skozi aktivnosti – kot je pomoč v času snežne ujme –, vrača k osrednjemu sporočilu, da je kljub vsemu moč skupnosti in ljubezni tista, ki zmore premagati vse ovire. Zaključek zgodbe je globoko čustven in poln simbolnih trenutkov, ki na preprost in otrokom razumljiv način ponazarjajo, kako lahko empatija, razumevanje in odprto srce pomagajo ljudem, da spregledajo in izluščijo bistvo skupnosti.
5. Ciljne skupine bralcev
Pravljica je zaradi univerzalnih tematik, kot so ljubezen, solidarnost in družinska vez, primerna za otroške bralce, vendar tudi za odrasle, ki iščejo zgodbe, ki spodbujajo čustveno rast in razmislek o resničnem pomenu praznikov, pomoči sočloveku in pomenu skupnosti.
Naj tu dodamo še, da so testni otroški bralci zgodbico poslušali z odprtimi usti in jo na koncu nagradili z aplavzom, odrasli pa se v večini niso uspeli vzdržati solza.
6. Spremna beseda
Spremno besedo pravljici je dodala Vlasta Nussdorfer:
Na kaj pomislite ob besedi BOŽIČ?
Zasvetijo se nam oči; pred seboj vidimo božično drevesce, kup okraskov in čudovitih lučk, pod njim lično zavita darila, miza je praznično pogrnjena, v kuhinji diši, ljudje so prijazni in srečni.
Pa je vedno in povsod tako?
Prav naša pravljica govori o tem, da so lahko celo ob nas zelo nesrečni, bolni in revni, pa jih zaslepljeni od lastnega veselja ne vidimo in ne slišimo.
Vse dokler se ne zgodi nekaj, kar nam v hipu spremeni življenje. Nihče namreč danes ni imun pred nenadno boleznijo, hudo nezgodo, izgubo zaslužka ali imetja. Nihče pred pošastnim neurjem, ki požira domove in jemlje življenja. V trenutku se lahko naša sreča spremeni v hudo nesrečo.
Zato nas pravljica popelje v svet male Nežike in njene mame, ki bijeta boj za preživetje, a tega drugi ne opazijo. Celo nasprotno. Zasmehujejo in žalijo ju, vse dokler jih ne prizadene hud vremenski pojav. Takrat spoznajo pravo dobroto in ob njiju postanejo veliko boljši.
Taki, kot bi vsi pravzaprav morali biti.
Izjemno poučna pravljica za čas, ki prihaja. Pravzaprav kar za vse dni v letu.
7. Zgodba je primerna za:
Otroške knjižne police: Je odličen dodatek zbirki otroških in mladinskih knjig, zlasti tistih, ki se ukvarjajo z vsakdanjim življenjem, izzivi otrok in s pomenom medsebojne pomoči.
Obravnavo praznične vsebine: Zgodba o božiču je odlična 'sezonska' izbira, saj se ukvarja z vrednotami, ki so tesno povezane z božičnim časom: ljubeznijo, prijateljstvom, obdarovanjem in upanjem.
Obravnavo socialno občutljive problematike: Ker se zgodba ukvarja z vprašanji socialne izključenosti, revščine in iskanja skupnosti, je vsekakor dobrodošla tudi v programih, ki podpirajo socialno občutljive teme in pomoč otrokom.
Čustveno bogata pravljica z večplastno sporočilnostjo torej ponuja več kot le popotovanje v svet domišljije, ponuja razmislek, sočustvovanje, tudi spoznanje …
8. Tehnični podatki
Format: 18 x 25 centimetrov
Obseg: 32 strani
Trde platnice
9. Cena
Redna cena slikanice je 23,90 EUR.
Cena po tej ponudbi, ki velja za naročila, prejeta do vključno petka, 22. 11. 2024:
1 izvod: 21,00 EUR/izvod
3. izvodi: 20,00 EUR/izvod
5. izvodov: 19,00 EUR/izvod
10 izvodov: 17,50 EUR/izvod
Za vsa morebitna dodatna pojasnila nas lahko pokličete na številko 01 756 98 62 ali nam pišete na e-naslov: smar-team@siol.net, na slednjega pa nam lahko posredujete tudi naročilo.
...