Glasovalna številka: P332

Taja Bratušek

ŠKRATI IN JAZ

OŠ Cirkulane-Zavrč

 

Bil je dolg dan za mano. Utrujena sem se  ulegla v svojo posteljo. Naenkrat sem se znašla v neki majni vasici. Hodila sem po potkah, ko je naenkrat pred mene skočil majhen kuža, ki je zelo naglas je lajal. Potem je prišel majhen možiček. Zelo sem se ustrašila in skrila za drevo.

Možiček je rekel: » Nič ne bom storil.«

Pogledala sem ga in stopila bližje. Rekel je, da sem stopila v ŠKRATOVO deželo škratov. Povedal je, da je on glavni škrat. Nato me je odpeljal do njegove hišice iz lesa. V hiški  je bila majhna mizica, okoli njej pa so bili štirje majhni stolčki. Ponudil mi je šipkov čaj.

Nato se mi je predstavil tako: »Sem škrat LOJZ glavni škrat. Star sem skoraj petsto      let. Drugi škratje pravijo da sem zelo moder. V časih pa jim tudi ponagajam, sploh pa če ne upoštevajo mojih pravil.«

Zahvalila sem se mu in odšla dalje. Hodila sem in prišla do čudovitega vrta. Ogledovala sem si ga, ampak naenkrat se je nekaj zabliskalo in pred menoj je stal prav nenavaden škrat.

Vprašala sem ga: »Kako ti je ime.«  

Rekel je: » Ime mi je David.«

Vprašala sem: »Čigav je vrt?«

»Ta vrt je moj, ampak ni tak kot  so vsi ostali vrtovi. Ta vrt je čaroben, z čarobnimi rastlinami.«

Vprašal me je, če grem z njim v škratov  gozd. Odpeljal me je do gozda. Pred njim je stal napis: VSTOPATE V ŠKRATJI GOZD. Vstopila sva v gozd.  Pred seboj sem zagledala prečudovito rastlino.

Ampak škrat David je rekel: » Če se je dotakneš začneš zelo, kihat, kihat, kihat ACIH!!!«

»Prepozno si rekel, ačih!«

Pojdiva dalje, ampak ne se dotikat vseh rastlin, ki jih zagledaš, ker so lahko tudi strupene. 

»Ohhh, veš jaz pa sem že malo utrujena pojdiva raje nazaj v vas.«

»No prav pa te bom  odpeljal do naše kuharice Mice. No pa sva prispela  nazaj. Dober dan kuharica Mica. Kaj počneš?«

»Kaj! O dober dan, kako si me prestrašila. Prav za prav kdo si ti ?«

»Jaz sem Lia. A me lahko naučiš  peči škratje piškote, slišala sem da so zelo dobri.«

»No če že  vztrajaš pa dajva.«

In skupaj sva naredili okusne piškote. Nato me je vprašala če sem  že obiskala škrata Srečkota.

»Ne ampak, če je ime takšno,  je tudi on takšen.  Oj, je kdo doma?«

»Kaj kakšno bitje pa si ti?«

»Jaz sem Lia in sem človek. Ti si najbrž  Srečko.«

»Ali želiš da te naučim izdelovat iz kamnov?«

»Ja čudovito z veseljem!«

Izdelala sva različne živali in rastline, zato so tudi kamni pomembni za nas, ker lahko iz njih naredimo veliko stvari.

»Hvala za tvoj obisk, kako že? Človek Lia Srečko, in nasvidenje.«

»Au… kako boli kaj je?«

»Oh, oprosti nisem hotel odmaknil bom in ime mi Milan. Sem škrat gozdar. Skrbim tudi, da se majhni škratje naučijo gozdarskih in lesarskih spretnosti. Škrati imamo tudi tako, da ko je škrat star sto let se tudi poroči.«

Milan lahko iz lesa naredi postelje, mize, stole…

»Greva obiskat  škrata Rudija, ki dela v rudniku. Živijo Rudi kako si?«

»Še kar dobro, zelo vroče.«

Začela sem mu malo pihat in mu ponudila vodo. Rekel je da nama bo pokazal nekaj zelo, zelo, zelo posebnega!

Ampak naenkrat me zbudi budilka na nočni omarici.

»OH ! bile so le sanje, ampak zelo lepe in poučne. Oh, saj res danes pri likovni umetnosti izdelujemo iz kamnov, zagotovo se bom dobro odrezala.«

Naslednji dan, ko sem prišla iz šole smo se pogovarjali o vesolju. Ko je bil čas za spanje, sem sanjala, da sem v vesolju. Ko sem letela med oblaki, sem opazila osamljeno zvezdico.

Vprašala sem jo: »kaj je narobe?«

Zvezdica je rekla: »Počutim se zelo osamljeno in si mislim, da me nihče nemara, da nisem v korist nikomur.«

Potolažila  sem jo in jo povabila na izlet po vesolju. Odleteli sva do planeta Jupitra. Rekla sem naj zvezdici po ve, da je koristna.

Jupiter je rekel: »Koristna si, zato ker krasiš nebo.«

»Prav imaš Jupiter,« je odgovorila zvezdica.

Rekla sem: » Greva obiskat še planet Venero. Venera povej zvezdici, da je koristna.«

»Seveda si ljudem polepšaš spanec. A ona misli, da ni koristna. Seveda si, pojdita obiskat še luno.«

»Živijo luna! Povej luna, da je zvezdica koristna.«

»O, seveda si zvezdica. Sama svetiš, name pa sije Sonce, zato jaz svetim. Pojdita obiskat največjo zvezdo, zvezdo SEVERNICO.«

»O, zvezda Severnica povej, da  je zvezdica koristna.«

»O, kdo pa si misli to?«

»Veš zvezdica si misli.«

»Tako si ne se smeš misliti, ve zvezdice mi pomagate svetit in krasit nebo.«

»Samo jaz tega nisem vedela.«

»No zdaj, ko veš si boš mislila drugače, kaj ne?«

»Seveda zvezda Severnica, hvala, da si mi povedala.«

»No, zdaj pa pojdi na svoje mesto in začni žaret.«

»Hvala Lia.«

»Ni zakaj zvezdica, lepo se imej!«

»Zvečer poglej v nebo in videla me boš. Adijo!!!!!!!!«

»Adijo!!!!!«

Nauk te zgodbe je, tudi sanje so del resničnosti, sanjajte in živeli boste!