Glasovalna številka: PR159

Špela Kovačič

TEMNE SKRIVNOSTI

OŠ Stopiče

 

Ime mi je Arnezka Vasilevsky.

Umrla sem za mir

in pravičnost na svetu.

 

2016

1. poglavje:  OTROK

V temačni, odročni mali ulici v Rusiji se je sprehajala mlada rjavolaska, videti je bila prestrašena in zaskrbljena, kot da bi jo kdo zasledoval. Hitro je skakljala po kamnitih tleh, nad katerimi so rastli visoki stari zidovi, na njih pa so se vrstila temno zelena vrata, okrašena s pozlačenimi črkami, ki so bile stare in povešene. Mlado damo je nekdo potegnil za suknjič in zgrmela je po kamnitih tleh. Naslednjo sekundo je začutila vlažen robec na ustnicah in že je bila omamljena. Zjutraj se je zbudila premražena na mrzlih tleh, v zmedi je spoznala, da je bila posiljena. Vsa objokana je odhitela do svojega majhnega stanovanja. Čez nekaj mesecev se je mladenka zavedala, da je noseča. To ni povedala nikomur, pustila je službo in se izolirala od sveta. Po devetih mesecih je rodila zdravo deklico s sijočimi modrimi očmi in gostimi rjavimi lasmi. A vedela je, da bo deklici bolje brez nje, saj ni imela denarja, da bi preživljala obe. Utopljena v žalosti je deklico položila v košaro in jo nesla do male sirotišnice v obrobju Moskve. Pustila jo je na pragu sirotišnice v upanju, da bo živela boljše življenje. Poleg košare je položila list, na katerem je pisalo: Ime mi je Arnezka Vasilevsky.

Deklico so našli in sprejeli v sirotišnico, kjer je bivala šest let. Tam je spoznala mladega fantka z imenom Grisha, postala sta najboljša prijatelja. Vedno sta bila skupaj in si pomagala kot brat in sestra. Rada sta imela živali in včasih so otrokom dopustili igranje z njimi na sosednji kmetiji. Kmalu pa je prišla bolezen, ki se je širila čez mesto in pomorila veliko majhnih otrok. Arnezka, ki je bila rahlo starejša od Grisha, je bolezni z lahkoto premagala, Grisha pa je hudo zbolel in kljub Arnezkinem naporu, da ga obdrži pri življenju, umrl. Arnezka se je zaprla vase in ni hotela novih prijateljev.

2. poglavje: USMILJENJE

V ZDA je bil minister za zunanje zadeve Austen Chamberlain na konferenci, kjer so politiki govorili o epidemiji, ki se širi čez Rusijo. Takratni predsednik William Clinton je poslal Austena v Rusijo, da bi bil ta prisoten na njihovem sestanku, na katerem bi Austen podpisal listine, ki bi pomagale Rusiji odkriti zdravilo. Austen je takoj sedel na letalo in se odpravil v Rusijo, kjer ga je že čakal ruski predsednik Boris Jelcin. Ko je podpisal listine, sta se Austen in Jelcin odpravila na ogled trdnjave svetega Petra in Pavla, Kremelj, Rdeči trg. Na koncu sta odšla v sirotišnico na obrobju Moskve, ki je že skoraj razpadla in je tu in tam imela luknjo v strehi.

V sirotišnici je Austen zagledal ljubko deklico Arnezko, ki je sedela v kotu dvorišča pod velikim hrastom in se igrala s punčko. Pristopil je do nje in ji v roko stisnil dolar ter sladkorček, a deklica ju je brž vrnila nazaj. Austen je bil ganjen, vzhičen je stopil do Jelcina in ga vprašal, ali lahko on posvoji katerega od otrok iz sirotišnice. Jelcin mu je takoj predlagal nekaj zdravih starejših dečkov, a Austin je hotel le tisto malo osamljeno deklico. In ker je bil Jelcin dobrega srca, mu je v nekaj minutah pogovora z ravnateljem prinesel vse, kar je potreboval za posvojitev deklice. Še isti dan je Austin s seboj v ZDA pripeljal malo deklico, ki jo je preimenoval v Elizabeth.

3. poglavje: ODRAŠČANJE

Deklico so najboljši prevajalci učili angleščino in že po dveh letih učenja je deklica tekoče govorila angleško. Velika hiša in moderna oprema ji nista bili pri srcu, saj je raje pomagala na njihovem ranču skrbeti za živali. Izšolala se je za veterinarko in si prizadevala za enakopravnost vseh na svetu. Sovražila je ljudi, ki so škodili živalim in naravi, a Austen tega ni odobraval, saj se je družil s pomembnimi ljudmi, ki jih Elizabeth ni podpirala. Vseeno se je držala vseh bontonov in predpisov, saj ni hotela razočarati Austena, ki ji je nudil vse, kar si je zaželela. Očeta je ljubila z vsem srcem in ga spoštovala, kot ga ni nihče drug. Ubogala ga je in naredila vse, kar ji je naročil in še več, v njihovi hiši je pomagala služkinjam, ki so jim služile. Vsi so jo imeli radi, celo stari zagrenjeni vrtnar, ki ni ljubil nikogar.

A kmalu se je vse spremenilo, saj je Austen kandidiral za predsednika in kaj kmalu so ga ljudje vzljubili in izvolili. Preselili so se v Belo hišo, kjer je bil velikanski vrt in mnogo različnih živali. Elizabeth je oboževala stari ranč, a se je veselila novih dogodivščin in prijateljev (živali). Elizabeth je tako odraščala v družbi živali in pomembnih vplivnih ljudi. Tam je začela spoznavati vse, kar se zares dogaja v svetu, a tega nihče ne ve.

4. poglavje: UPOR

Elizabeth je z dvajsetimi leti postala bolj spoštovana in ugledna. Veliko ljudi jo je imelo raje od predsednika Austena, saj je bila skromna in prijazna z vsemi. V teh letih je spoznala, kaj se zares dogaja v svetu in za vrati očetove pisarne. Skrivno je vodila proteste proti vladi in potihoma predstavljala svoje ideje svetu, ki jo je podpiral. Ljudem je povedala, da jih vlada izkorišča in jim razkrila očetove načrte, kako bi on pridobil milijarde na račun revnih. Ljudje so bili zgroženi nad vlado in so zahtevali njen odstop, medtem ko bi jih vodila Elizabeth v svetlejšo prihodnost. Austen je bil jezen nanjo in ji je prepovedal javno izražanje in stike z javnostjo.

Elizabeth je imela tega vrh glave in je očetu napovedala maščevanje. V nočeh se je odtihotapila ven in organizirala proteste. Kmalu po tem ko je prišla domov, jo je oče zasačil in bil razočaran nad njo. Napotil jo je v klet, kjer je bila zaprta nekaj dni. In ko je prišla ven, se je povzpela na predsedniški balkon ter se ustrelila. Priteklo je ducat stražarjev in odnesli so jo v zdravniško sobo ter jo tam poskušali oživeti, a zaman. Elizabethina smrt je spremenila Austena in odstopil je s predsedniškega mesta, spremenila je tudi ljudi, ki so žalovali za ljubljenko. Njen pogreb je bil skromen in zaprt pred javnostjo zaradi Austinove žalosti. Kmalu po njeni smrti so objavili: Poleg nje našli listek z napisom »Ime mi je Arnezka Vasilevsky. Umrla sem za mir in pravičnost na svetu.«